Zimowe cebulki kwiatowe i rośliny do kolorowych doniczek ogrodowych

0

Ogrody mogą o tej porze roku wyglądać na nagie i bezbarwne, ale kwitnące zimą cebulki i kwiaty w donicach mogą szybko rozjaśnić Twoją przestrzeń.

zimowe cebulki kwiatowe w donicach

Dlaczego warto sadzić w ogrodzie zimowym

Sadzenie na zimę może nie tylko rozjaśnić Twój ogród, nawet w najchłodniejszych i najciemniejszych miesiącach, ale może również pomóc dzikim zwierzętom. Wiele roślin kwitnących zimą jest źródłem pożywienia dla aktywnych w zimie owadów, takich jak trzmiel płowy, a liście mogą zapewnić schronienie innym odwiedzającym Twoją przestrzeń na zewnątrz.

Cebule kwitnące zimą do doniczek i donic

Przebiśniegi doskonale nadają się do uprawy w zimowych doniczkach. Te zimowe bloomersy niosą pojedyncze lub podwójne kwiaty i będą wspaniałym dodatkiem do Twojego ogrodu zimowego. Uzupełnij ich czystą biel delikatnym odcieniem geometrycznej donicy w kształcie kostki z włókna szklanego.

Wczesne narcyzy są wesołym dodatkiem. „Early Sensation” Daffodila Rijnvelda jest jednym z najwcześniej kwitnących. W niektórych rejonach wychodzi przed Bożym Narodzeniem. Klasyczny żonkil w mocnym, żywym kolorze żółtym, rozjaśnia najciemniejszy dzień i będzie wyglądał szczególnie dobrze w naszym szarym korycie z włókna szklanego.

Cyklameny wyrastają z bulw, a nie z cebulek, ale żaden ogród zimowy nie jest bez nich kompletny. Cyclamen coum występuje w wielu różnych odmianach i oferuje różowe i purpurowe kwiaty od stycznia, przetrwają najsurowszą pogodę. Srebrne i białe znaczenia na liściach sprawiają, że są one szczególnie dekoracyjnym dodatkiem do doniczek.

Inne rośliny do doniczek i donic zimowych

Nie ma nic lepszego niż bratki kwitnące zimą. W kolorze żółtym, bordowym, białym lub fioletowym pokazują swoje twarze przez całą zimę, z wyjątkiem najgorszych warunków pogodowych. Kwiaty są duże, w kształcie serca i dodają wesołego wyglądu. Zasadź gamę kolorów w ozdobnym drewnianym korycie sześciokątnym i umieść w słonecznym miejscu, aby cieszyć się w chłodniejszych miesiącach.

Róża bożonarodzeniowa, podobnie jak inne ciemierniki, jest szczególnie cenna, ponieważ często dobrze kwitnie do wiosny. Jej duże, okrągłe, płaskie, białe kwiaty osadzone są w ciemnozielonym ulistnieniu. Sadzenie w doniczkach to dobry pomysł, ponieważ nieśmiałe kwiaty mają tendencję do ukrywania twarzy. Podnoszenie ich w donicach ułatwia ich dostrzeżenie. Ciemierniki są przydatne w przypadku bardziej zacienionych miejsc w ogrodzie.

Pachnące krzewy do doniczek zimowych

Daphne to cudownie pachnący krzew, który występuje w wielu odmianach. Tworzy kiście małych kwiatów, zwykle w odcieniach czerwieni lub różu. Wybierz małą odmianę i dodaj do sadzenia mieszanego w większych pojemnikach, takich jak rustykalne stalowe donice corten.

Odrobina lata w ogrodzie zimowym to Mahonia japonica. Jasnożółte kwiaty osadzone nad błyszczącymi ciemnymi liśćmi dodadzą mieszance własnego, uroczego zapachu.

Porady dotyczące sadzarek zimowych

Oczywiście, aby uzyskać piękny zimowy pokaz, potrzebujesz pięknych donic, które są dostępne  w sklepach online do wyboru do koloru. Niezależnie od tego, czy są metalowe, z włókna szklanego, czy drewniane, możesz zrobić kilka drobnych rzeczy, aby uczynić je jak najbardziej wygodnymi dla twoich roślin.

Podnieś doniczki z ziemi, ustawiając je na blokach lub nóżkach doniczek. Dzięki temu woda bezpiecznie odpływa, zapobiegając zalaniu i pomagając zmniejszyć ryzyko uszkodzenia roślin przez mróz. Na szczęście większość  donic z włókna szklanego i stali corten, a także większość drewnianych, mają zintegrowane nóżki, więc nie musisz się o to martwić.

Sprawdź prognozę pogody. Odpowiednio planując podlewanie, pomożesz swoim roślinom przetrwać ciężkie mrozy. Zaplanuj podlewanie przed przewidywanymi zamarznięciami. Podlewaj rano, bo wilgotna gleba w ciągu dnia chłonie ciepło, lepiej izolując korzenie przed mrozem niż gleba sucha. Oznacza to również, że woda, która dostanie się na liście, wyschnie przed zmrokiem. Nie chcesz, aby mokre liście były oszronione.

Uważaj, aby od samego rana nie zostawiać donic w pełnym słońcu. Szybkie rozmrażanie może być bardzo szkodliwe dla liści i łodyg delikatniejszych roślin.

Aby znaleźć rośliny zimowe, warto odwiedzić naszych partnerów z branży ogrodniczej w kujawsko-pomorskim Toruniu.

Dodaj komentarz