Jak stworzyć klimatyczną i funkcjonalną aranżację tarasu?

0

Przydomowy taras może być zarówno wizytówką naszego mieszkania, gdy przybywający goście przechodzą przez niego, jak też i enklawą przeznaczoną do relaksu, kiedy umieszczony na tyłach domu będzie prowadził on bezpośrednio do ogrodu.

taras z płytkami

taras i aranżacja

Zależnie od lokalizacji, rodzaju budynku i charakteru okolicy będziemy zwykle mieli do wyboru trochę inne inspiracje. Tym samym wybierzemy nieco inne meble, rośliny w donicach czy wykończenia podłóg w postaci np. płytek na taras.

Okolica, usytuowanie domu, a projekt naszego tarasu

Okolica, w której mieszkamy ma duże znaczenie, trudno wyobrazić sobie taras o funkcjach rekreacyjnych w szeregu tak zwanych bliźniaków i dodatkowo jeszcze przy bardzo ruchliwej ulicy. Z drugiej jednak strony, mieszkając nieco na uboczu i w miejscu mniej narażonym na wzrok sąsiadów, możemy pokusić się o stworzenie czegoś więcej niż tylko pomostu oddzielającego osoby wchodzące do domu od ulicy. Nasz taras może być miejscem pięknym i jednocześnie stanowić miejsce upragnionego wypoczynku.

Rośliny w donicach, meble i inne drobiazgi na tarasie

rośliny na tarasie

Skoro już ustaliliśmy, że lepiej jest nie angażować zbyt wielu sił i środków w projektowanie ganku od strony ulicy, to przejdźmy teraz do możliwości zaadaptowania tarasu od strony ogrodu. Podstawą będzie, rzecz jasna, dostosowanie go do dominującej funkcji. Musimy zdecydować czy ma być on miejscem do cichego relaksu, czy też zamierzamy spędzać tam czas z rodziną bądź znajomymi.

Ważne są także nasze zainteresowania, gdyż osoby ceniące sobie bliskość natury niewątpliwie zdecydują się na rozlokowanie na ganku licznych donic z ozdobnymi kwiatami czy nawet ozdobnymi drzewkami w stylu bonsai. Można także zakupić kwiaty w podwieszanych doniczkach i choć jest to specyficzna dekoracja, to może ona przypaść niektórym do gustu. Z powszechną aprobatą spotkają się ozdobne wazony czy doniczki podświetlane za pomocą lampek solarnych, jest to niedrogi zakup, który jednak pomoże nadać naszemu projektowi dodatkowego uroku. Wreszcie czas na kilka słów o meblach. Pozostawmy jednak ich wybór gustowi, a przypomnijmy tylko, że muszą one być odporne na działanie warunków atmosferycznych.

Podłoga na taras, panele czy płytki gresowe?

Wiele osób zastanawia się przy okazji urządzania tarasu nad najlepszym wykończeniem podłogi. Naturalne jest, że pierwszym skojarzeniem jest drewno, czy może nawet imitujące drewno panele podłogowe. Niestety, takie rozwiązanie ma też liczne wady. Pierwszą z nich jest duża podatność na uszkodzenia mechaniczne. Panele stosunkowo łatwo ścierają się w przypadku częstego obcowania z ostrymi przedmiotami, jak choćby nóżki krzeseł, lub pocierania przez podeszwy butów. Jeszcze gorsza dla paneli jest wilgoć, zwłaszcza w połączeniu z ujemnymi temperaturami. Doprowadzi to do szybkiego wypaczenia i spękania takiej podłogi.

O wiele trwalsze są mrozoodporne płytki gresowe, które dzięki niskiej nasiąkliwości nie pękają pod wpływem mrozu. Niektóre spośród dostępnych na rynku modeli wyróżnia nie tylko mrozoodporność, lecz i antypoślizgowość. Jest to rzecz ważna, szczególnie gdy w domu mieszkają osoby starsze lub małe dzieci. W naszej ocenie lepszym rozwiązaniem są chyba mrozoodporne płytki na taras, nie zaś panele. Za wyborem kafelków przemawia przede wszystkim ich trwałość i bezpieczeństwo, a za panelami tylko wygląd.

Dodaj komentarz