Jak stworzyć ogród zgodnie z zasadami Hügelkultur

0

Lubisz eksperymentować z różnymi i oryginalnymi technikami ogrodniczymi ? Czy kiedykolwiek słyszałeś o zrównoważonej permakulturze?

kopce-w-ogrodzie

Wszyscy lubimy uprawiać aromatyczne zioła , kwiaty i warzywa na tradycyjnych klombach, zbudowanych z drewnianych desek lub słupów, gwoździ i pnączy, wypełnionych różnymi rodzajami gleby, torfu i kompostu. Istnieją jednak inne sposoby tworzenia podniesionych donic i jest to technika, która istnieje od setek lat, znacznie bardziej zrównoważona i przyjazna dla środowiska.

Czym jest Hügelkultur?

Kiedy po raz pierwszy usłyszałem to słowo, nie miałem pojęcia, co to jest. Przeszukałem więc sieć i znalazłem odpowiedź na moje pytanie w kilku specjalistycznych publikacjach. Hügelkultur to technika uprawy, która wykorzystuje podniesione kopce . W kopcach tych rosną rośliny wszelkiego rodzaju, od bylin po warzywa, na wzniesionych rabatach , które mają kształt zbliżony do niewielkiego pagórka. Termin ten pojawił się po raz pierwszy w 1962 r. w broszurze ogrodniczej stworzonej przez botanika Hermana Andrę.

Termin „Hügelkultur”, wymawiany HEW-gul-kul-TOOr, w języku niemieckim oznacza uprawę na formie wzgórza. Ta technika wzniesionych klombów, jedną z jej zalet, jest odporność na niedobór wody i budowanie bez konieczności wykonywania głębokich wykopów. U podstaw tego wszystkiego znajduje się naturalny proces rozkładu drewna i odpadów z pielęgnacji ogrodów, które są wykorzystywane do tworzenia czegoś, co w istocie jest pryzmą kompostu, na której rozkłada się grządkę uprawową dla roślin ogrodowych.

Mówiąc prościej, Hügelkultur to technika ogrodnicza, w której buduje się podniesione klomby, wykonane z materiałów kompostowalnych, spoczywające na dużych pniach. Tworzy to kopiec bogaty w składniki odżywcze, nad którym można uprawiać prawie każdy rodzaj roślin. Typowy kształt kopca ma na celu ułatwienie tworzenia się składników odżywczych z rozkładu substancji organicznej oraz dłuższe zatrzymywanie wilgoci. Jeśli przestudiujesz to dokładnie, Hügelkultur jest wydajną, zrównoważoną techniką ogrodniczą, która wymaga niewielkiej pracy fizycznej. To sprytny sposób na stworzenie bogatego w składniki odżywcze podłoża, na którym będą rosnąć rośliny przez długi czas.

Historia Hügelkultur

Niektóre ludy starożytności stosowały tę technikę z dobrymi wynikami w klimacie o niskich opadach atmosferycznych. Na przykład mieszkańcy północnych Kamerunów od tysięcy lat używają dostosowanej wersji Hügelkultur.

Rolnictwo przez wiele stuleci było uprawiane głównie przez kobiety, mężczyźni zaś zajmowali się łowiectwem, rybołówstwem i działaniami wojennymi. Wycinkę drzew w lesie wykonywali fizycznie niewolnicy. Kobiety wykorzystały powalone drzewa do budowy ogromnych kopców, które w określonych porach roku posłużyły jako podstawa do budowy rozsadników ogrodu warzywnego.

Rdzenni Amerykanie stosowali tę technikę tysiące lat temu. Na początku były to prawdziwe sterty śmieci, które zasypywano ziemią, aby ograniczyć powstawanie nieprzyjemnych zapachów.

Gdy stary kopiec został ukończony, zbudowano nowy. Stopniowo rolnicy zdali sobie sprawę, że rośliny, które wyrosły z nasion, które zostały wyrzucone lub spontanicznie spadły na te małe, skonsolidowane wzgórza, wyrosły zdrowe i bujne. Ponadto wymagały niewielkiej uwagi i wody.

Jakie są zalety korzystania z Hügelkultur w ogrodzie lub w ogródku warzywnym?

Rozkładające się drewno i inne ścinki z pielęgnacji ogrodu są domem dla pożytecznych grzybów, bakterii, owadów, dżdżownic i wielu innych drobnoustrojów. Wszystkie te organizmy wytwarzają w wyniku swojej działalności składniki odżywcze, które mogą być łatwo wykorzystane przez rośliny rosnące nad kopcem. Z biegiem czasu objętość hałdy stopniowo maleje z powodu rozkładu zawartego w nim materiału. Aby zrekompensować to zmniejszenie rozmiaru, możesz regularnie dodawać ziemię lub kompost na wierzch. W ten sposób staramy się zachować równowagę ekosystemu, w którym pożyteczne organizmy glebowe rosną i rozmnażają się.

Hügelkultur jest znany przede wszystkim wśród ogrodników, którzy mieli problemy z glebami bogatymi w ciężką glinę lub z glebami ubogimi lub zwartymi. Więcej pozytywnych aspektów można podkreślić przy użyciu tej techniki ogrodniczej. Zobaczmy niektóre z nich lepiej:

Nareszcie możesz z korzyścią wyeliminować naturalne materiały obecne w ogrodzie

Decydując się na budowę dużego kopca z bali , gałęzi i liści , znalazłeś najlepszy sposób na wyeliminowanie drewna powstałego podczas przycinania suchych lub uszkodzonych drzew i krzewów, a także odpadów z pielęgnacji ogrodu. Co więcej, możesz również użyć skoszonej trawy i resztek kuchennych, ale z dodatkową uwagą.

Ponieważ degradacja dużych pni trwa znacznie dłużej niż przycinanie drzew i krzewów, są one w stanie zapewnić roślinom naturalne zaopatrzenie w składniki odżywcze przez kilka lat.

W ogrodzie zbudowanym według Hügelkultur pnie, powoli degradując, nieustannie uwalniają składniki odżywcze do otaczającego obszaru. Jeśli masz pnie wolno rosnących drzew, takich jak dąb, klon lub jabłonie, których drewno wolniej się rozkłada, warto wykorzystać je jako pnie jako podstawę stosu.

Podsumowanie:

Doświadczeni ogrodnicy oraz hobbyści uprawy warzyw wiedzą, że ogrodnictwo kosztuje wysiłek. Schylanie się do kopania, zbierania, czyszczenia męczy nogi, a przede wszystkim plecy.

Ogrody wykonane w Hügelkultur są znacznie wygodniejsze w utrzymaniu niż ogród z tradycyjnymi klombami. Średnio stos ma co najmniej metr wysokości. Praca na wzniesionej powierzchni jest dużo łatwiejsza i mniej męcząca. Stawy ogrodnika na pewno Ci podziękują.

Dodaj komentarz