ogrod-w-donicy-glinianej

Wskazówki dotyczące dobrego sadzenia 

Aby mieć ogrody z doniczkami nie jest konieczne, aby twoja przestrzeń była duża. Każdy obszar, który można ozdobić doniczkami i roślinami, może stać się jeszcze jednym pomieszczeniem, przedłużeniem Twojego domu i Twojej osobowości. Masz balkon, taras, świetlik? Cóż, są to idealne miejsca, aby pozostawić ślad po roślinie i mieć ogród z doniczkami.

Podpowiemy Ci, jakie aspekty wziąć pod uwagę, abyś sam mógł zrealizować swój projekt.

Dobrze dobrana doniczka, lub donica, odpowiednia roślina do miejsca, w którym chcesz ją zlokalizować i postępuj zgodnie z zaleceniami, które podajemy poniżej. Twój taras stanie się miejscem, w którym możesz usiąść i poczytać, wypić drinka lub po prostu zrelaksować się przy przyjemnych kolorach, dźwiękach i zapachach.

Sadzenie w doniczkach wymaga przestrzegania kilku prostych zasad, aby zapewnić pomyślny rozwój zdrowych i wspaniałych roślin.

Z drugiej strony rozmieszczenie donic i doniczek w obrębie ogrodu z gatunkami posadzonymi w gruncie to wspaniała opcja, aby nadać odrobinę nowoczesności bardziej tradycyjnemu stylowi zieleni.

Twój ogród z doniczkami będzie ogrodem w innym stylu i znaczeniu

Trochę o donicy, którą lubisz

Wybór pojemnika nie powinien być przypadkowy, wydłużone i wąskie doniczki są bardziej niestabilne, więc nie należy ich używać z wysokimi gatunkami roślin, ponieważ mogą zostać przewrócone przez wiatr lub przez przypadek. W typowej niskiej donicy wygodnie jest sadzić niskie gatunki, aby zachować harmonię objętości, ale w każdym razie zawsze wybieraj roślinę, która Ci się podoba, ponieważ będziesz o nią dbać z większą starannością.

Niektóre odmiany roślin potrzebują mniej lub więcej miejsca do wzrostu. Ogólnie rzecz biorąc, to rodzaj wybranej rośliny decyduje o wymiarach doniczki, chociaż kryterium do zastosowania jest szerokość lub średnica i głębokość.

Duże donice pomieszczą krzewy, kombinację różnych odmian roślin i/lub gatunków wiszących.

Natomiast małe doniczki będą bardziej odpowiednie dla roślin sezonowych, cebul i sukulentów lub agaw. Jeśli chodzi o głębokość doniczki, praktyczna zasada jest taka, że ​​głębokość powinna być równa jednej trzeciej ostatecznej wysokości rośliny.

Wybór materiału na Twoje donice ogrodowe

Istnieją różne materiały: glina, granit, cynk, żelazo, terakota, drewno, plastik, żywica, beton. Ze względu na swoje główne zalety oraz m.in. w celu uniknięcia problemów z wagą wskazane jest, jeśli mówimy o tarasie, zastosowanie donic plastikowych lub z laminatu. Donice tego typu mają tę zaletę, że są lekkie , nowoczesne, solidne, odporne na żywioły, produkowane są w różnych kształtach i wykończeniach. W wielu przypadkach są samonawadniające (z zapasem wody), co czyni je szczególnie atrakcyjnymi do optymalizacji nawadniania.

Zachęcamy, aby nie wahać się, wybrać coś, co się Wam podoba i wykorzystać z wyobraźnią.

Obecnie istnieje wiele możliwości wyboru niedrogich donic, które można „dostroić” do własnych upodobań. Farby kredowe we wszystkich kolorach dostosowują się do każdej powierzchni tylko wtedy, gdy jest czysta, nie wymagają wcześniejszego gruntowania i są bardzo łatwe w aplikacji, ponieważ występują również w formie sprayu. Śmiało, a będziesz zaskoczony wynikiem!

Co więc wybrać, z zapasem wody czy bez ?

Zapas wody w doniczce pozwala rzadziej podlewać rośliny niż te, które drenują i sprzyja wolniejszemu wchłanianiu wody przez roślinę. Tak samo to zadziała, gdy zapewnione zostaną niezbędne składniki odżywcze do ich odżywiania i pielęgnacji. Jest to idealne rozwiązanie, gdy spędzasz czas poza domem, na wakacjach lub gdy nie masz czasu na pielęgnację roślin.

W każdym przypadku, w przypadku ogrodów z doniczkami wpuszczonymi w podłoże sugerujemy nie używać hydrosadzarek i montować w nich wariant nawadniania kroplowego. Włóż do donicy kilka stałych mikroprobówek. W ten sposób masz gwarancję, że dopływ wody jest zgodny z resztą ogrodu!

Przygotuj swoją donicę

Najpierw musisz przygotować pojemnik.

Jeśli wybrałeś doniczki, które odprowadzają wodę, upewnij się, że mają odpowiednie otwory do odpływu.

Chociaż większość modeli ma już je wykonane, możliwe jest, że niektóre nie są wcześniej wiercone w przypadku, gdy za pomocą zestawu do samonawadniania można je przekształcić w hydrosadzarkę. Jeśli tak nie jest, możesz wywiercić dno pojemnika kilkoma małymi otworami lub jednym dużym.

Uwaga, sztuczka!

Aby wiercić z gwarancją, że garnek się nie stłucze, użyj małego wiertła i zmieniaj rozmiar, aż zrobisz odpowiedni otwór. Odwróć garnek, aby zrobić dziurę, będzie ci łatwiej i zapobiegnie pękaniu lub pękaniu.

Drenaż w ogrodach doniczkowych

Czas wypełnić dno donicy warstwą keramzytu, ekspandowanej gliny.Wystarczy około 1/5 wysokości doniczki. Ten drenaż jest niezbędnym krokiem do sukcesu sadzenia, zapobiegnie gniciu korzeni w stojącej wodzie na dnie doniczki.

Jeśli posiadasz garnek z rezerwą wody, konfiguracja odpływu nie jest konieczna, ponieważ rezerwa wody zwykle reguluje nadmiar zawarty na dnie. Po ułożeniu glinianej kuli można zamontować filc lub siatkę z geowłókniny, która pozwala zatrzymać glebę podczas podlewania. Dzięki temu unikniesz zabrudzenia podłogi, a otwory drenażowe nie zostały zablokowane przez wspomnianą siatkę.

Podłoże

Ten krok jest niezbędny. Zawsze wybieraj dobrą ziemię dla określonego gatunku rośliny. Jest specjalnie wymieszana ziemia doniczkowa dla roślin, które będą rosły na tym podłożu.

Możesz również użyć specjalnego podłoża, które zawiera kombinację włókna kokosowego, mchu torfowego (lepszego niż czarny), perlitu lub wermikulitu oraz kompostu. Przygotowaliśmy już fundament Twojego ogrodu z doniczkami!

Czy zakończyliśmy plantację? Daj spokój, to jest najciekawsze…!

Dla dobrego rozmieszczenia roślin, które gwarantują zrównoważony i estetyczny ogród z doniczkami, zalecamy, aby w przypadku sadzenia różnych odmian roślin, najpierw spróbować zlokalizować je bez sadzenia. To pozwoli Ci wybrać kompozycję, która najbardziej Ci się podoba. Rośliny zawsze mają dobrą stronę, jak te słynne, więc spróbuj obracać, aż znajdziesz ich najpiękniejszą część.

Zgodnie z idealnym wzorem, wysokie rośliny powinny znajdować się na środku doniczki, niskie rośliny dookoła, a rośliny zwisające na krawędziach. Ale zapraszamy Cię do próbowania odważnych kombinacji, które Ci się podobają, a będziesz tym, który się nimi zachwyci.

Ważne jest, aby zapewnić roślinom przestrzeń do oddychania, a także ramę do sadzenia, która umożliwia ich rozwój, wystarczy około 10 do 15 cm odstępu, a sadzenie będzie optymalne.

Wypuść roślinę z dotychczasowego pojemnika, w tym celu wyjmij ją mocno ze środka (chyba, że ​​jest to kaktus, do którego zalecamy użycie rękawic ochronnych) i delikatnie, ale mocno uderz doniczkę. Zrób to, wykonując okrągłe pociągnięcia, aby odłączyć ją od oryginalnego pojemnika.

Umieść roślinę lub rośliny w tak przygotowanej doniczce, w której utworzysz odpowiednio przygotowaną przestrzeń i przykryj ją warstwą podłoża. Dobrze ubij ziemię wokół niej i obficie podlewaj. Możesz zastosować zasadę potrójnego nawadniania (jedna dla rośliny, jedna dla gleby i jedna dla doniczki). Będziesz mieć roślinę gotową do wzrostu z przepychem.

Może siać nasiona….

Opisaliśmy szczegółowo technikę sadzenia roślin w doniczce, ale możesz też wyhodować swoje rośliny lub kwiaty z rozsadnika.

Technika pozostaje taka sama (z wyjątkiem nawadniania, które nie wymaga tak wiele). Różnica polega na tym, że jest nieco dłuższa niż poprzednia i nie zawsze się udaje.

Posiej kilka nasion (6-7 będzie dobrze) w niewielkiej odległości od siebie, aby po wykiełkowaniu można było je wyekstrahować i zasadzić w zębodole, nie uszkadzając ich. Użyj pojemnika bez otworu drenażowego z dobrym podłożem. Dobrze zwilżyć glebę i ostrożnie przykryć folią foliową i folią aluminiową, aby wilgoć nie wyparowała. Musi być zapakowana tak, aby nie wpadało światło. Co trzy dnia odsłaniaj folię aluminiową i przed jej zdjęciem delikatnie potrząśnij palcami. Powoduje to odpadanie kropel skondensowanej pary, które mogły zostać wytworzone. Podlej łyżeczką deserową i przepakuj.

Proces będzie powolny, zajmie kilka tygodni, ale kiedy pojawi się pierwsze wykiełkowane ziarno, zapewniam, że doświadczysz, czym jest warzywne macierzyństwo.

Powodzenia w pięknym ogrodzie z doniczkami!

 

Dodaj komentarz