Rodzaje ogrodów i jak je stworzyć w domu?

0

Odkryj w tym interesującym artykule wszystko, co dotyczy rodzajów ogrodów, w szczególności tworzenia ogrodu przydomowego i jego znaczenia.

ogrod-przydomowy

Definicja ogrodu

Są to niewielkie przestrzenie, dedykowane szczególnie pod uprawę warzyw, owoców i warzyw do ich spożycia. To nowa praktyka rolnicza, która przenosi się do życia miejskiego, w celu uzyskania świeższych i zdrowszych zbiorów, ekologicznych i tańszych.

Rodzaje ogrodów

Z biegiem czasu ta praktyka stała się trendem i zróżnicowała, biorąc pod uwagę przestrzeń i jej przeznaczenie. Wśród głównych ogrodów znajdziesz:

Ogrody miejskie

Odpowiadają za zbiór różnych produktów spożywczych, przeznaczonych do użytku domowego i są rozwijane w przestrzeniach otwartych lub wewnętrznych . Jest podzielony na 2 typy:

 • Miejski ogród dla zysku: Właściciele gruntów, na których te ogrody są rozwijane, są odpowiedzialni za zbieranie i sprzedaż tych produktów restauracjom, sklepom spożywczym, rodzinom i ogółowi społeczeństwa.
 • Miejski ogród do wynajęcia lub wypoczynku: Opierają się na wynajmie działek na gruntach prywatnych w celu zbioru, a następnie sprzedaży tych produktów do użytku domowego.

Domowe lub rodzinne ogrody

Stosuje się je wewnątrz domów i mieszkań, w donicach, balkonach, tarasach lub w uprawach pionowych, rozprowadzanych na ścianach.

Publiczne ogrody rekreacyjne

Charakteryzują się tym, że rząd wynajmuje działki na gruntach publicznych pod uprawę, po cenie niższej niż koszt gruntów prywatnych. Stara się zbierać i sprzedawać produkty, służy również do edukacji w sprawach agrarnych.

Ogrody wspólnotowe

Rząd oddaje działki na gruntach publicznych pod rozwój upraw. Dzięki tym ogrodom jest nie tylko pielęgnowana, ale również aktywizowana jest część wykluczonego społeczeństwa, m.in. osoby starsze, bezrobotne.

Ogrody edukacyjne

Prowadzone są w przestrzeniach otwartych lub wewnętrznych i służą edukacji ekologicznej i agrarnej oraz realizacji programu szkolnego.

Ogrody terapeutyczne

Przyczyniają się bezpośrednio do psychicznego i emocjonalnego powrotu pacjentów wraz z ich rekreacją.

Ogrody ozdobne

Stosowane są zarówno w domach, jak i restauracjach, zarówno do zbioru, jak i do poprawy dekoracji przestrzeni, powodując w ten sposób lepszy efekt wizualny.

Tworzenie domowego ogrodu

Kiedy już zdecydujesz się zrobić swój ogród w domu, musisz wziąć pod uwagę pewne klucze do jego pielęgnacji, takie jak:

 • Wybór miejsca, najlepiej w oświetlonych miejscach.
 • Wybór tego, co zamierzasz zasiać (warzywa, owoce lub warzywa), wiedzieć, jak pielęgnować glebę.
 • Nawadnianie. W zależności od wymiarów ogrodu należy zainstalować system nawadniający. Jeśli jest w twoim domu, zrób to sam. Jest uwarunkowany porami roku.
 • Wybór podłoża lub nawozu, musi być ekologiczny i dokonywany 2 razy w roku.
 • Zwalczanie chorób i szkodników. Powinieneś często monitorować, aby określić stan uprawy. Wskazane jest, aby nie uciekać się do stosowania pestycydów.

Posiadanie własnego ogrodu w domu zapewni Ci ogromne korzyści, takie jak uprawa własnej żywności, a tym samym zapewnienie zdrowia Twojej rodzinie.

Jednak powinieneś wiedzieć, że aby zebrać dobre okazy, będziesz musiał poświęcić czas i wysiłek, aby zapewnić roślinom wszystko, czego potrzebują, aby mogły rosnąć duże i zdrowe.

Znaczenie ogrodu domowego

Niezbędne jest uznanie pozytywnego wpływu i znaczenia, jakie te ogrody miały w ostatnich latach. Świadczy o tym:

 • Zmniejszenie wpływu na środowisko poprzez niestosowanie pestycydów.
 • Obniżenie kosztu koszyka rodzinnego.
 • Bezpośredni zakup żywności bez konieczności podróżowania w celu jej zakupu.
 • Świadomość przewagi ekologicznej.
 • Lepsze odżywianie dzięki zdrowszej i świeższej żywności.
 • Edukacja w sprawach rolniczych.

Dodaj komentarz