Rośliny w donicach, które przetrwają zimę na balkonie

0

Nadchodzi zima, ale zimowe miesiące nie muszą oznaczać, że Twój dom musi być ponury i pozbawiony życia.

zimowe rośliny na balkonie

Zimny ​​klimat jest często postrzegany jako „przestój” w świecie ogrodów lub roślin doniczkowych, ale istnieje wiele roślin zimowych do doniczek, które kwitną na zewnątrz i zapewniają wspaniałe możliwości ulepszenia domu tej zimy.

Ogrzej swoje patio, werandę lub taras roślinami, używając tekstury i koloru.

Od wiecznie zielonych liści, przez żywe kwiaty, po jaskrawe jagody, odpowiednie zimowe rośliny doniczkowe na zewnątrz to świetny sposób na stworzenie uroczej zimowej oazy, która nie wymaga czekania do wczesnej wiosny.

Idealne rośliny zimowe do doniczek

 1. Kamelia

Kamelie są popularną rośliną na dużych przestrzeniach, ale są również dobrymi roślinami pojemnikowymi.

Kwitnące w różnych formach i kolorach nawet w chłodniejszych miesiącach, są doskonałym wyborem, aby dodać coś do swojego domu, gdy wyrosną z pojemników.

Można je przesadzać na podwórka i do ogrodów.

 1. Bukszpanowy żywopłot

Bukszpany to łatwe w uprawie zimowe, wiecznie zielone rośliny, które można stosować jako żywopłoty, nasadzenia na obrzeżach lub rośliny doniczkowe.

Są to wytrzymałe rośliny, które mogą wytrzymać trudny klimat i niskie temperatury.

Jeśli to możliwe, okresowo obracaj doniczkę, aby zrównoważyć ekspozycję rośliny na słońce, a tym samym zachęcić do równomiernego wzrostu.

 1. Viola odorata (słodki fiołek)

Altówki generalnie wytwarzają różnorodne piękne kolory, ale altówki zapachowe to niebieskie altówki, które często można znaleźć na podwórkach ludzi.

Znane są również jako fiołek drzewny lub fiołek pospolity. Kwitną podczas zimnej pogody, a przy odpowiedniej pielęgnacji mogą kwitnąć również w miesiącach letnich.

Fiołki to nie tylko wspaniałe rośliny, które nadadzą Twojemu domowi popowy kolor, ale są również jadalne, więc jeśli lubisz używać jadalnych kwiatów, jest to świetne miejsce na początek.

Altówki nie wymagają nadmiernej pielęgnacji i są dość tanie w utrzymaniu.

Wymagają regularnego podlewania i miejsca w półcieniu.

Upewnij się, że regularnie usuwasz martwe liście (usuwając martwe liście i kwiaty), ponieważ wydłuży to okres kwitnienia.

 1. Bratki

Bratki to trwałe małe rośliny, które są w stanie przetrwać mrozy, a jednocześnie kwitnąć latem.

Podlewanie jest jednym z najczęstszych problemów bratków, więc nie wahaj się podawać im potrzebnej wody; tylko upewnij się, że mają dobry drenaż.

 1. Jałowiec

Zimozielony jałowiec ma liście w kształcie igieł i jest odporny na suszę.

Mogą rosnąć jako krzewy lub w pojemnikach jako akcenty w kształcie kolumn i dlatego są dobrym wyborem do dużego pojemnika.

Uderzają ich niebieskie, woskowate jagody i zielono-niebiesko-szare liście.

 1. Erica carnea (springwood pink)

Roślina ta należy do rodziny wrzosowatych kwitnących zimą. Jest to roślina wiecznie zielona, ​​która uwielbia wygrzewać się na słońcu.

Jest to jedna z najlepszych roślin na zimę, wymaga niewielkiej konserwacji i wytwarza piękne różowe i fioletowe kwiaty w miesiącach zimowych.

Ta roślina będzie potrzebowała trochę słońca, aby wytworzyć kwiaty o żywych kolorach, ale poza tym poradzi sobie z drobnymi zaniedbaniami i ekstremalnym zimnem.

Pozwól glebie wyschnąć przed następnym podlewaniem.

 1. Gaultheria procumbens (wintergreen)

Jest to roślina, którą prawdopodobnie widziałeś już wcześniej, ponieważ ma zauważalne czerwone jagody. Te rośliny ogrodowe uwielbiają kwaśną, wilgotną, ale przepuszczalną glebę.

Nie wymagają dużo wody i mogą rosnąć zarówno w pełnym słońcu, jak i półcieniu.

Wintergreen to jeden z najlepszych wyborów, jeśli chodzi o odporne na zimę rośliny doniczkowe.

 1. Kliwia

Clivia ma grube, ciemnozielone, długie liście, a w zimowych temperaturach grona 15-20 kwiatów.

W miesiącach zimowych Clivia potrzebuje minimalnej ilości wody i uwielbia cień.

 1. Cis japoński

Ta roślina świetnie nadaje się na werandę przez cały rok ze względu na tolerancję na suszę. Może również rozwijać się zarówno w pełnym, jak i w częściowym słońcu.

Najczęściej stosowana jako roślina okrywowa lub w pojemnikach na zimę.

Jednak może być również uprawiany jako drzewo i może osiągnąć ponad 50 stóp wysokości.

 1. Cyklameny

Te wspaniałe rośliny to zadbane, obficie kwitnące rośliny, które bardzo dobrze rosną u podstawy drzew i krzewów jako roślina rabatowa.

Odporny cyklamen bardzo dobrze rośnie również w doniczkach zimowych, a po kwitnieniu można go sadzić w ogrodzie.

 1. Ligustrum

Roślina ta rozwija się w pełnym słońcu i półcieniu i jest dość popularnym wyborem jako ozdobne rośliny doniczkowe.

 1. Pełzająca Jenny

Creeping Jenny to roślina podobna do bluszczu, która dobrze radzi sobie jako roślina okrywowa, ale może również rosnąć w doniczce, zwłaszcza tworząc efekt przypominający winorośl w wiszącej doniczce lub wysokiej doniczce.

Dobrze czują się w słońcu lub półcieniu. Upewnij się, że pojemniki mają dobry drenaż, ale regularnie podlewaj, utrzymując wilgotność gleby.

Creeping Jenny sprawdza się również jako roślina doniczkowa, ale zimą będzie się cieszyć chłodniejszym miejscem.

Ta wiecznie zielona roślina ma kwiat, który wygląda jak jaskier i jest pieszczotliwie nazywana świąteczną różą.

Gdy pogoda się pogarsza, dzika biała róża żeruje na niej i wytwarza duże, okrągłe, białe kwiaty z dużą ilością ciemnozielonych liści.

 1. Świerk Kłujący

Świerk kłujący jest wizualnie idealną rośliną zimową. Jest odporny w strefach 2-7, preferuje pełne słońce i nadaje się do dużej części klimatów.

 1. Przebiśniegi

Przebiśniegi są czule nazywane po ich białych płatkach, które wyglądają jak krople śniegu lub lodu.

Najlepiej sadzić je późnym latem lub jesienią, ale rozwijają się do późnej zimy.

 1. Heuchera (koralowe dzwony)

Większość dzwonków koralowych jest wiecznie zielonych, ale rośliny przechodzą w stan uśpienia w miesiącach zimowych.

Będą musiały być podlewane raz w miesiącu, aby zapobiec ich wysychaniu.

Dzwonki koralowe bez problemu można postawić w nieogrzewanym garażu lub szopie z oknem.

 1. Ozdobne kapusty

Gdy pogoda osiąga niskie temperatury, kapusta ozdobna i jarmuż są roślinami liściastymi, które wytwarzają jasne liście, a kolor staje się bardziej intensywny w chłodniejsze dni.

Innym świetnym pomysłem, jeśli masz większą doniczkę, jest umieszczenie ozdobnej kapusty na środku i umieszczenie bratków w otaczającej glebie .

Wskazówki dotyczące przygotowania roślin zimowych do doniczek

Wybierz pojemnik mrozoodporny – wybierz doniczkę z otworami drenażowymi w dnie.

Doniczki gliniane i terakotowe są podatne na pękanie pod wpływem mrozu, dlatego w większości przypadków należy ich unikać jako doniczek zewnętrznych w okresie zimowym.

Niektóre dobre opcje doniczek zimowych obejmują doniczki z włókna szklanego, drewna , poddanej obróbce terakoty i plastikowe, ponieważ zapewnią one dodatkową ochronę Twojej roślinie.

Możesz nawet wypróbować kilka skrzynek okiennych.

Beton i cement są bardzo niezawodne w miesiącach zimowych. Oto 3 naprawdę wyjątkowe betonowe donice, które wykonasz samodzielnie — cementowa doniczka z balonem,jaskrawo barwiona betonowa donica i ta nowoczesna donica z białego betonu .

Wybierz dobrą ziemię doniczkową – użyj mieszanki przeznaczonej specjalnie do pojemników, ponieważ zapewnia niezbędny drenaż.

Przestań karmić rośliny jesienią – przestań karmić rośliny około 6-8 tygodni przed pierwszą datą przymrozków.

Zapobiega to nowemu wzrostowi, który często jest delikatny i nie przetrwa zimy. Możesz zacząć je ponownie karmić następnej wiosny.
Woda – Podlewaj rośliny w razie potrzeby, aż gleba w pojemniku zamarznie. Nie podlewaj dalej zamarzniętych doniczek, ponieważ rośliny nie będą w stanie wchłonąć wody.

Czy doniczki z kwiatami mogą stać zimą na zewnątrz?

Zgodnie z ogólną zasadą, tak. Istnieje wiele odpornych bylin i krzewów, które są odpornymi roślinami do doniczek na zewnątrz i zimą.

Jednak rośliny czy krzewy do pojemników różnią się nieco od roślin w gruncie. Są nieco bardziej zależni od ciebie w kwestii opieki.

Jeśli twoja roślina jest odporna na dwie strefy zimniejsze niż obszar, w którym się znajdujesz, prawdopodobnie jest dobrym kandydatem do przetrwania zimy w pojemniku.

Dodaj komentarz