Tronchetto della szczęście, jak je pielęgnować i sprawić, by rosło zdrowo

0

Drzewko szczęścia jest bardzo rozpowszechnioną i powszechną rośliną doniczkową. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji, ale należy poświęcić minimum uwagi, aby była zdrowe i bujne

drzewko-szczescia

drzewko-szczescia

Drzewko szczęścia to jedna z najczęściej występujących roślin w mieszkaniach. To jeden z najczęstszych wyborów, gdy chcesz komuś podarować roślinę.

Cieszy się sympatią wielu osób, ponieważ nie wymaga szczególnej troski i uwagi, jest łatwe w uprawie. Ponadto roślina jest pożyteczna dla naszego zdrowia. W rzeczywistości jest w stanie oczyścić powietrze i wchłonąć zawarte w nim szkodliwe substancje.

Znana również jako Dracaena Fragrans lub dracena marginata, jest wiecznie zieloną rośliną pochodzenia subtropikalnego, należącą do rodziny Agavaceae. Pochodzi z Afryki i występuje również w Azji.

Roślina składa się z wąskich zielonych liści o spiczastym kształcie, jego pień może mieć różne wymiary. Ogólnie rzecz biorąc, gdy roślina jest w pomieszczeniu, nie przekracza 2 metrów wysokości, wręcz przeciwnie, pozostawiona na zewnątrz może przekroczyć nawet 5 metrów wysokości.

Jak dbać o drzewko szczęścia

Drzewko szczęścia to roślina, która ze względu na swoje pochodzenie preferuje ciepły, wilgotny klimat. Jego idealna temperatura wynosi około 26°C i nigdy nie może być niższa niż 10°C. Nie lubi przeciągów i źródeł ciepła takich jak te emitowane przez kaloryfery.

Potrzebuje też światła, ale nie musi być bezpośrednie.

Jeśli chodzi o podlewanie, nie wymaga dużej ilości wody, zimą wystarczy podlewać raz w tygodniu, latem, gdy temperatury rosną, konieczne jest częstsze podlewanie. W razie potrzeby wskazane jest podlewanie co drugi dzień. Należy jednak uważać, aby w doniczce nie zalegała woda, ponieważ może spowodować gnicie korzeni.

Roślina również potrzebuje wilgoci, nie może to przekraczać 70%. Aby stworzyć potrzebną wilgotność , możesz użyć opryskiwacza, który w razie potrzeby może nebulizować wodę.

Aby liście były piękne i zdrowe, należy je wyczyścić. Liście należy czyścić, usuwając kurz wacikiem zwilżonym wodą lub mlekiem. Zamiast tego musimy unikać chemicznych środków do polerowania.

Kwitnienie jest bardzo rzadkie.

Jak sprawić, by rosło zdrowo

Choć pień szczęścia nie wymaga szczególnej uwagi, nie należy lekceważyć jego podstawowych potrzeb.

Oprócz dbałości o temperaturę panującą w domu, podlewanie i czyszczenie, aby nasze drzewko rosła zdrowo, trzeba również wiedzieć, kiedy je podlewać.

Roślinę należy przesadzać średnio co dwa lata, najlepiej w okresie wiosennym, kiedy temperatury są mniej zimne i nie nadmiernie gorące. Zapobiegamy przed zmianą otoczenia rośliny, by nie cierpiało z powodu zmiany warunków bytowania.

Nie wymaga przycinania, jest jednak to możliwe, gdy chcemy zachować bardzo precyzyjny kształt i nie pozwolić jej dziko rosnąć. Jeśli chcesz przyciąć roślinę, pamiętaj, aby na cięcie nałożyć klej winylowy lub mastyks właściwy dla roślin, aby zagoić ranę. Z leczonego obszaru za kilka miesięcy narodzą się nowe gałęzie.

Roślina rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe lub przez segmenty łodyg, a operację należy przeprowadzić wczesną wiosną lub późnym latem.

Ocena zdrowia rośliny poprzez wygląd liści

Liście naszego drzewka szczęścia mogą nam wiele powiedzieć o swoim zdrowiu.

Kiedy liście tracą swój typowy jasnozielony kolor lub końcówki zaczynają wysychać, roślina nie radzi sobie dobrze. Przyczyny mogą być różne. W szczególności może to wskazywać, że przesadziliśmy z podlewaniem, woda mogła się zatrzymać u podstawy doniczki, zagrażając zdrowiu korzeni. Aby uniknąć zabicia drzewka, konieczne jest usunięcie uszkodzonych części liści i upewnienie się, że nie ma stagnacji.

Nadmiar wody to nie jedyna przyczyna żółknięcia liści. Zmiana koloru może być również spowodowana nieprawidłowym lub słabym oświetleniem lub niewłaściwym stosowaniem nawozów.

Jak wszystkie rośliny, również  i ta jest podatna na ataki szkodników i choroby. W szczególności narażone są na łuski, roztocza, różne kryptogamie i czerwony pająk. Ich obecność zaznacza się pojawieniem się plamek na liściach. W takich przypadkach konieczne jest skorzystanie z naturalnych środków na bazie określonych olejków lub środków owadobójczych, które można kupić w wyspecjalizowanych sklepach.

Dodaj komentarz