Aranżacja tarasu, balkonu i ogrodu – pomysły na donice aluminiowe

Aranżacja tarasu, balkonu i ogrodu – pomysły na donice aluminiowe

Donice aluminiowe mają metaliczny połysk i prostą, geometryczną formę, z tego względu są niemal podręcznikową definicją stylu nowoczesnego i świetnie będą wyglądać w minimalistycznych aranżacjach. Jednak wygląd to nie wszystko. Duże, prostokątne donice z linii Normalis mają też zastosowanie praktyczne – łatwo przekształcimy je w zielony parawan, sadząc w nich wysoko rosnące trawy ozdobne albo iglaki i pnącza. Takim parawanem możemy podzielić taras na strefy i w ten sposób wizualnie uporządkować przestrzeń albo odgrodzić się od spojrzeń sąsiadów.

Donice Normalis to także dobre rozwiązanie na małe balkony i wąskie przejścia – ustawione pod ścianą podłużne pojemniki nie zajmą dużo przestrzeni, a jednocześnie zmieszczą całkiem sporo roślin. Przy większej ilości miejsca sprawdzą się z kolei donice z linii Cube, w kształcie sześcianu. Dostępne są w wielu rozmiarach, bez problemu znajdziemy więc donicę na tyle dużą, by posadzić w niej nawet kolumnowe drzewka owocowe.

Nieco bardziej dekoracyjną alternatywą jest linia Trapecio, o ściankach w kształcie trapezów. Donice Trapecio zwężają się ku górze, zyskując w ten sposób nieoczywistą formę, która szczególnie efektownie prezentuje się jako donica wolnostojąca, nieprzylegająca do żadnej ze ścian. Z kolei donice Roller w kształcie walca mogą być ustawione centralnie na dużym tarasie lub patio, ale dobrą metodą na urozmaicenie otoczenia jest ustawienie obok siebie kilku takich donic o różnych wysokościach. Taki wielopoziomowy układ wyeksponuje naszą kolekcję roślin i wprowadzi wizualny ład i harmonię do aranżacji.

Donice z aluminium są odporne na korozję, więc spokojnie możemy w nich sadzić rośliny wieloletnie i przezimować je na zewnątrz, a przy tym są stosunkowo lekkie, dzięki czemu nadają się do postawienia nawet na balkonie. Duże donice zapewniają korzeniom odpowiednią ilość miejsca na rozrastanie się, a otwory odpływowe chronią przed przelaniem – to wszystko sprawia, że donice aluminiowe są nie tylko piękne, ale przede wszystkim trwałe i funkcjonalne.