Aranżacja tarasu, balkonu i ogrodu – pomysły na donice aluminiowe

0
przy basenie donice

donice zdobja basen

Donice aluminiowe mają metaliczny połysk i prostą, geometryczną formę. Z tego względu są niemal podręcznikową definicją stylu nowoczesnego i świetnie będą wyglądać w minimalistycznych aranżacjach. Jednak wygląd to nie wszystko. Duże, prostokątne donice mają też zastosowanie praktyczny. Łatwo przekształcimy je w zielony parawan, sadząc w nich wysoko rosnące trawy ozdobne albo iglaki i pnącza. Takim parawanem możemy podzielić taras na strefy i w ten sposób wizualnie uporządkować przestrzeń albo odgrodzić się od spojrzeń sąsiadów.

Donice prostokątne to także dobre rozwiązanie na małe balkony i wąskie przejścia. Ustawione pod ścianą podłużne pojemniki nie zajmą dużo przestrzeni, a jednocześnie zmieszczą całkiem spore rośliny. Przy większej ilości miejsca sprawdzą się z kolei donice z linii wysokich, w kształcie sześcianu. Dostępne są w wielu rozmiarach, bez problemu znajdziemy donicę na tyle dużą, by posadzić w niej nawet kolumnowe drzewka owocowe.

Nieco bardziej dekoracyjną alternatywą jest linia geometrycznych donic o zmiennym przekroju w kształcie trapezu. Donice trapezowe zwężają się ku górze, zyskując w ten sposób nieoczywistą formę. Szczególnie efektownie prezentują się jako wolnostojące, nieprzylegające do żadnej ze ścian.

Z kolei donice okrągłe w kształcie walca mogą być ustawione centralnie na dużym tarasie lub patio. Dobrą metodą na urozmaicenie otoczenia jest ustawienie obok siebie kilku takich donic o różnych wysokościach. Taki wielopoziomowy układ wyeksponuje naszą kolekcję roślin i wprowadzi wizualny ład i harmonię do aranżacji.

Donice z aluminium są odporne na korozję, więc spokojnie możemy w nich sadzić rośliny wieloletnie. Łatwo przezimować je na zewnątrz, a przy tym są stosunkowo lekkie, dzięki czemu nadają się do postawienia nawet na balkonie. Donice ozdobne do domu zapewniają korzeniom odpowiednią ilość miejsca na rozrastanie się, a otwory odpływowe chronią przed przelaniem. Te cechy sprawiają, że donice aluminiowe są nie tylko piękne, ale przede wszystkim trwałe i funkcjonalne.

Dodaj komentarz