Design – donice z blachy corten

0
donica corten

olbrzymia donica z cortenu

Co to jest stal corten? To gatunek stali konstrukcyjnej, który dzięki zawartości pierwiastków takich jak miedź, chrom, nikiel i fosfor, wykazuje zwiększoną odporność na korozję i na działanie podwyższonych temperatur.

Odpowiedni dobór składników stopowych powoduje, że na powierzchni wyrobów wykonanych ze stali corten wydzielają się tlenki miedzi, tzw. patyna przypominająca powierzchniową rdzę. 

Bez wątpienia można powiedzieć, że corten to niezwykły, łączący w sobie surowość i elegancję materiał. Efekt, który uzyskujemy wraz z zastosowaniem stali cortenowskiej jest w 100% uniwersalny. Co istotne, powstawanie na zewnątrz patyny nie oznacza, że grill czy donica z cortenu ulega niszczeniu. Tworząca się z biegiem czasu powłoka jest w pełni szczelna i nie postępuje w głąb materiału. Dzięki temu nie dochodzi do straty grubości blachy, ani do łuszczenia. Mało tego! Wykonane ze stali corten donice i inne wyroby znajdujące się na zewnątrz są bardzo trwałe i nie wymagają żadnej konserwacji.

W nowoczesnym wnętrzu corten sprawdzi się jako odważny element aranżacji, nawet jako kontrast ze stonowanym wzornictwem. Architekci, inżynierowie, rzeźbiarze, projektanci i dekoratorzy, dzięki stali corten uzyskali materiał, którego barwa zmienia się nieustannie w trakcie procesu rdzewienia. Ma na to wpływ efekt świetlny i warunki atmosferyczne. Powierzchniowa warstwa rdzy tej stali staje się coraz bardziej stabilna podczas upływu lat. W przeciwieństwie do stali konstrukcyjnej węglowej, która pod wpływem agresji czynników atmosferycznych traci kolor i stopniowo, rozkłada się. Rdza już od kilku sezonów wraca do łask i odważnie wkracza w nowe przestrzenie. Naturalny czerwonawy kolor staje się bardziej zintegrowany z otoczeniem. Powstający nalot jest gwarancją niepowtarzalności, stylu, elegancji oraz trwałości.

Dodaj komentarz