Jak urządzić salon, aby był idealny?
Salon reprezentuje serce domu, jest jego obrazem. To środowisko, w którym spędzamy najwięcej czasu, spotykamy się z przyjaciółmi i bliskimi, gdzie wjeżdżamy na chwile relaksu przed telewizorem lub z dobrą książką.
W naszym salonie znajdą się sofy i fotele, szafki, półki, stoliki i obrazy; ale jakie powinniśmy robić postępy w doborze mebli i jak je rozstawić w środowisku, aby osiągnąć dobry wynik? Poniżej znajduje się mały, rozsądny przewodnik, który pomoże Ci krok po kroku skomponować salon swoich pragnień. Jednak nawet jeśli weźmiemy za pewnik, które meble wstawić, stworzenie pomieszczenia, o którym myślimy, wcale nie jest łatwe.
Zacznijmy od dywanu
Może wydawać się to dziwne, ale urządzanie salonu od dywanu może nam pomóc od razu obrać właściwą drogę. Dywan tak naprawdę wytycza przestrzeń, w której i wokół której zostaną umieszczone siedzenia i akcesoria, tworząc siatkę, w której łatwiej będzie uporządkować wszystkie elementy. Dodatkowo dywany mogą pełnić funkcję centralnego punktu, gdy kontrastują ze stylem innych mebli.
Jego Wysokość sofa
Sofa to niezbędny element każdego salonu. Zwykle jest to pierwsza rzecz, którą wybierasz i jest to element, który określa styl reszcie mebli. Jeszcze przed zakupem ukochanego modelu musimy jednak również tutaj porozmawiać o środkach.
Zacznijmy od stwierdzenia, że zwykle wystarczy pojedyncza sofa i będzie musiała pasować do otoczenia razem z innymi meblami. Sofa musi mieć wymiary proporcjonalne do pomieszczenia, a modeli powiększonych należy unikać, nawet gdy jest dużo miejsca. W takich przypadkach lepiej jest zdecydować się na dwie mniejsze sofy, z dwoma lub dwoma i pół siedziskami, lepiej zdefiniują one strefę relaksu i będą bardziej praktyczne i funkcjonalne.
Fotele, krzesła i taborety
Wybór wygodnej, ale nieporęcznej sofy, pozwala uzupełnić strefę rozmów i telewizor o inne miejsca siedzące, takie jak fotele czy krzesła, które są umeblowaniem i przydają się przy przyjmowaniu gości. Jeśli miejsca jest za mało, aby pomieścić jeden lub dwa fotele tego samego modelu co sofa, możesz zdecydować się na fotele lub krzesła odzyskane z mebli rodzinnych, które nadadzą pomieszczeniu ciepła i osobowości.
Stolik kawowy pierwszoplanowy
Kolejnym nieodzownym elementem salonu jest stolik kawowy. Ta użyteczna powierzchnia nośna staje się okazją do scharakteryzowania przestrzeni i nadania pomieszczeniu siły i oryginalności. Wystarczy przestrzegać kilku zasad. Wybierz oryginalny model, który jest zgodny z resztą mebli lub który się z nim łamie; zawsze wybieraj niski model, nie będzie się „kłócił” z sofą i wygodniej będzie postawić na nim książki, wazony i nie tylko.
Stoliki boczne
Oprócz przedniego stolika spróbuj umieścić jeden, a nawet dwa obok sofy. Stoliki boczne, zwykle tak wysokie, jak podłokietniki sofy, są doskonałym uzupełnieniem i nadają salonowi kompletności i dodatkowego stylu. Doskonale nadają się również do umieszczania lamp, które umeblują i dodają nastrojowego światła do otoczenia lub funkcjonalności w czasie czytania.
Oświetlenie AdHoc
Mówiliśmy już o znaczeniu oświetlenia w każdym pomieszczeniu domu. W salonie, oprócz oświetlenia ogólnego, na suficie lub ścianie, dobrze jest dodać lampy stojące na stołach lub nawet na podłodze obok sofy. Będziemy mieć dodatkowe oświetlenie miękkie, aby stworzyć atmosferę i przygotować się do relaksu. Oświetlenie pomocnicze jest funkcjonalne do czytania i pozwala wygodnie pracować na kanapie. Ponadto lampy podłogowe dodadzą uroku Twojemu wystrojowi.
Sztuka na ścianach
Nie urządzimy salonu, dopóki nie zadbamy również o ściany. Po wybraniu sof, foteli i stołów pora pomyśleć o tym, co umieścić na ścianach. Obrazy i fotografie to sposób na dopełnienie przestrzeni, dbając o to, by dobierać dzieła o proporcjonalnej wielkości do pomieszczenia i o odpowiedniej kolorystyce, tak aby były naturalnym zakończeniem wyborów dokonanych w celu scharakteryzowania całego otoczenia.
Co z kominkiem
Jeśli masz kominek w salonie, łatwiej będzie Ci stworzyć oryginalne i gustowne otoczenie. Sam kominek stanowi centralny punkt, ale może stać się gwiazdą salonu, jeśli zawiesimy nad nim ważne lustro, a nawet dzieło sztuki. Do wyboru mamy mebel ponad wymiarowy lub styl kontrastujący z resztą mebli. Intencją jest nadanie siły punktowi w pokoju, aby przekazać go całemu środowisku.
Zasłony
Zawsze w centrum gorących dyskusji między tymi, którzy je kochają, a tymi, którzy ich nienawidzą. Zasłony są ważnym elementem funkcjonalnym o silnym walorze estetycznym. Nawet dzisiaj mówi się, że dom bez zasłon jest „nagi” i to pozwala nam zrozumieć, jak mogą ingerować w wystrój salonu i wprowadzać zmiany. Do wyboru są różne rodzaje (pakietowe, przyczepiane do patyków lub na szynach) a przede wszystkim w wielu tkaninach i nieskończonych rozwiązaniach estetycznych, jednolite kolory, motywy kwiatowe, wzory w paski czy geometryczne itp. Każdy znajdzie taki, który najlepiej pasuje do jego salonu. Niezależnie od tego, czy wybierzesz lekką przezroczystą gazę, aby zmiękczyć naturalne światło, czy też ciężką tkaninę zaciemniającą, ważne jest, aby zasłony pasowały do stylu mebli.
Dodatki i akcesoria
Jesteśmy w końcowej fazie. Wybraliśmy i ustawiliśmy wszystko, co sprawia, że pokój jest wygodnym i przytulnym salonem. Teraz musimy sprawić, żeby mówił o nas i robimy to, uzupełniając otoczenie wszystkimi przedmiotami użytecznymi, które wybieramy w oparciu o kolorystykę i styl pomieszczenia, ale także zgodnie z naszymi osobistymi upodobaniami. Zielone światło zatem do poduszek, wazonów i ozdób, którymi „zamkniemy” naszą pracę, personalizując pomieszczenie.
Energia roślin w donicach salonowych
Nie lekceważymy wartości zieleni w roślinach. Rośliny stanowią żywy element, który jest w stanie ogrzać środowisko. Łatwo jest znaleźć te, które są dla nas odpowiednie, zarówno pod względem wielkości, kolorystyki, jak i specyficznych warunków oświetleniowych, które charakteryzują pomieszczenie. Ważne jest, aby poświęcić im odpowiednią uwagę i upewnić się, że nigdy nie wyglądają na chore. Jeśli nie masz zielonego kącika, zacznij od sukulentów umieszczonych w odpowiednich donicach ozdobnych.